Porod se týká každého!
Světový týden respektu k porodu 2008

Česká republika se letos již potřetí připojuje ke Světovému týdnu respektu k porodu (STRP), který se koná ve dnech 12. až 18. května. Tato akce vznikla ve Francii jako příspěvek k humanizaci moderního porodnictví. Upozorňuje na celospolečenský dopad fenoménu porodu a snaží se napomoci prosazování nejnovějších výsledků výzkumů do porodnické praxe.

V České republice jsou hlavními organizátory aktivit vrámci Světového týdne respektu k porodu Hnutí za aktivní mateřství (HAM) a Unie porodních asistentek (UNIPA), podporované Českou asociací dul (ČAD).
 
Na co se letos můžeme těšit?

Hnutí za aktivní mateřství pořádá Informační festival o těhotenství, porodu a rodičovství UMĚNÍ PORODIT, tentokrát v zajímavých prostorách pražského Kina Perštýn. A když kino, tak filmy – Unie porodních asistentek připravila přehlídku filmů s tematikou porodu JAK SE RODÍ EVROPAN. Akce jsou určeny těhotným ženám a jejich rodinným příslušníkům, porodním asistentkám, lékařům, dulám, pedagogům a psychologům. Je nabízen i speciální program pro děti základních a středních škol.

Festival Umění porodit návštěvníkům přiblíží porod z různých pohledů (včetně dělohy v nadživotní velikosti, do níž se člověk může na chvíli schoulit). Výstavu bude po celý týden doprovázet velké množství programů – nejrůznější přednášky a dílny pro rodiče i zdravotníky, diskuse, ochutnávky těhotenského cvičení, právní servis, poradna porodní asistentky a duly, informace o možnostech porodu v České republice i zahraničí. Novinkou letošního roku je sekce HOMO ECOLOGICUS –  expozice, jež představí přírodě i člověku šetrné prostředky použitelné v těhotenství, během porodu i v péči o dítě.
 
V rámci filmové přehlídky budou jednotlivé dokumenty a slavný film Věry Chytilové z roku 1977 Hra o jablko doplněny diskusemi. Praha bude poctěna evropskou premiérou čerstvě dokončeného dokumentu Orgasmický porod Debry Pascali-Bonaro z USA. Kromě dalších zahraničních filmů nebudou chybět dokumentární filmy Lenky Cingrošové, Jana Špáty, Heleny Třeštíkové a premiéra dokumentu Porodní plán Gabriely Kontra.

Jako každý rok se uskuteční RESPEKTOVÁNÍ – veřejná debata týdeníku Respekt, která letos nese podtitul „Neodnášejte moje dítě!“ a je věnována hlavnímu tématu Týdne respektu k porodu. Tím je tentokrát škodlivost oddělování dětí od matek po porodu. Účastníci se mohou zapojit do diskuse se zajímavými hosty – neonatology, porodními asistentkami a rodiči.

Přijďte se dozvědět více o těhotenství, porodu, kojení, mateřství a otcovství. A můžete s sebou vzít i děti. Ty předskolní si pohrají na koberci s hračkami nebo něco namalují ve výtvarné dílně, zatímco se posadíte na pohovku a budete odpočívat s knihou porodních příběhů v ruce či zjišťovat potřebné vědomosti v infocentru.

Pokud jste mimo Prahu a máte to daleko do kina Perštýn — duly z České asociace dul tradičně organizují besedy pro (budoucí) rodiče na mnoha místech ČR. Ke Světovému týdnu respektu k porodu se připojují i mnohá mateřská centra a další organizace v regionech. Podrobnosti najdete na internetových stránkách www.respektkporodu.cz.

Zakladatelem Světového týdne respektu k porodu a pořádající organizací ve Francii je Frankofonní aliance pro respekt k porodu (AFAR), která sdružuje nejen asociace, ale i jednotlivce s podobnými cíli (rodiče, budoucí rodiče, porodní asistentky, duly, psychology a lékaře). Jednotlivé ročníky bývají tematicky zaměřené na různé aspekty rození. V roce 2004 byla pozornost upřena na zneužívání epiziotomie. V roce 2005 na polohy při porodu – na ty, které jsou pro jeho průběh a pro vlastní narození dítěte příznivé a které nikoliv. Pro rok  2005 byl mnohoznačným tématem čas pro porod. Vloni byla centrem pozornosti „kvalita“ porodu, tedy porodní péče založená na vědeckém výzkumu, příznivá pro dítě i matku. 

Vlasta Jirásková

 

Leave a ReplyFacebook login by WP-FB-AutoConnect